Utlåtande över landskapslag om ändring av 28 § 2 mom. landskapslagen om studie- och examensregister, antagen av lagtinget 25.3.2026.

Landskapslagens huvudsakliga innehåll

Landskapslagen (2025:47) om studie- och examensregister trädde i kraft den 1 augusti 2025. I det praktiska genomförandearbetet har det visat sig att informationsresursen inom undervisning och utbildning behöver tas i bruk fem månader senare än avsett gällande införande av uppgifter om grundskoleutbildning och sju månader senare gällande införande av uppgifter om utbildning och examina på gymnasialstadienivå. Avsikten är att landskapslagen ska träda i kraft så snart som möjligt men senast den 1 augusti 2026.

Lagstiftningsbehörigheten

Landskapslagen om studie- och examensregister var föremål för lagstiftningskontroll i maj 2025. Enligt Ålandsdelegationen berör landskapslagen främst landskapets lagstiftningsbehörighet enligt 18 § 1, 4 och 14 punkterna i självstyrelselagen (ÅD 19/25). Även republikens presidents förordning om skötseln på Åland av vissa förvaltningsuppgifter som gäller studie- och examensregister (FFS 504/2025) trädde i kraft den 1 augusti 2025 (se ÅD 20/2025).

Genom landskapslagen ändras 28 § 2 mom. i landskapslagen om studie- och examensregister så att tidpunkter för ibruktagande av informationsresurs och införande av uppgifter senareläggs. Ålandsdelegationen konstaterar att landskapslagen berör de tidigare nämnda rättsområdena inom landskapets lagstiftningsbehörighet. 

Ålandsdelegationens utlåtande

Ålandsdelegationen har med beaktande av självstyrelselagens för Åland stadganden funnit att hinder för ikraftträdande av landskapslagen inte föreligger. 

Närvarande      

Ordföranden Holm-Johansson, ledamöterna Dahlén, Leino-Sandberg, Siitari och Åkerblom. 

På Ålandsdelegationens vägnar:

Marine Holm-Johansson, ordförande
Sören Silverström, sekreterare